Zranenie pri kontakte s ohnivým koralom
Článok prevzatý/zdieľaný z webu: Zranenie spôsobené kontaktom s ohnivým koralom – Diveinside Medicine
23.09.2024 09:46
Kategória: Medicína
Malý škrabanec spôsobený ohnivým koralom môže mať rýchlo dramatické následky, ako pôsobivo ukazuje správa o skúsenostiach postihnutého potápača. To, čo začalo ako neškodný kontakt, viedlo k mesiacom mučenia. Zistite, ktoré opatrenia prvej pomoci skutočne pomáhajú a aká dôležitá je správna liečba takýchto zranení.
Správa o nehode z pohľadu nášho používateľa Reinhard:
V auguste 2023 som strávil potápačskú dovolenku v Soma Bay v Egypte. Bola to dovolenka snov – až do jedného ponoru, ktorý všetko zmenil. Počas jedného ponoru ma prúd tlačil smerom ku koralovému útesu. V snahe zachytiť sa, som sa dotkol ohnivého koralu a utrpel som štyri škrabance na ľavej nohe. V tom čase som netušil, aké dramatické následky budú mať tieto údajne neškodné zranenia.
Škrabance som ihneď po ponore ošetril kyselinou octovou, ako to v takýchto prípadoch robím vždy. Ohnivý koral uvoľňuje silný jed žihľavy, ktorý spočiatku spôsobuje pálčivú bolesť, ale ktorý pomerne rýchlo ustupuje. To môže ľahko viesť k podceneniu zranenia. Bohužiaľ som prehliadol škrabanec na lýtku, čo sa neskôr ukázalo ako katastrofálne.
Prvé zhoršenie
O dva dni neskôr som pri sprchovaní objavil pľuzgier na lýtku. Aj keď som okamžite reagoval octovou vodou a obväzom, situácia sa rýchlo zhoršila. Na druhý deň, v deň, keď som odchádzal, sa pľuzgier vyvinul do otvorenej rany veľkosti 10-centovej mince. Hotelový záchranár ošetril zranenie jódovým obväzom a ja som sa vydal na cestu domov.
Keď som prišiel do Frankfurtu, na druhý deň som si všimol, že rana sa zväčšila na veľkosť golfovej loptičky. Silná bolesť a horúčka situáciu ešte zhoršili. Pohotovostný lekár, ktorého som navštívil, bol ohromený a ranu ošetril iba novým obväzom bez presnej diagnózy. Na druhý deň horúčka zmizla, ale rozhodol som sa navštíviť rodinného lekára, ktorý ma okamžite poslal k úrazovému chirurgovi.
Nekróza a iné komplikácie
Úrazový chirurg identifikoval tmavé okraje rany ako nekrózu – mŕtve tkanivo, ktoré sa vytvorilo v dôsledku účinku žihľavového toxínu. Trojtýždňová liečba masťovými obväzmi, ktoré sa menili každé tri dni, sa spočiatku zdala byť úspešná. Rana sa hojila pomaly a ja som dúfal, že všetko pôjde dobre.
Ale po ďalšom týždni, v nedeľu ráno, som sa zrazu zobudil so silnými bolesťami, horúčkou a problémami s krvným obehom. Pri odstraňovaní obväzu som zistil, že sa cez noc vytvoril ďalší veľký otvor na koži. S manželkou sme sa okamžite odviezli na pohotovosť Univerzitnej nemocnice vo Frankfurte, kde lekári klasifikovali pôvodnú ranu ako dobre sa hojiacu, ale nové zranenia pripísali novej infekcii.
Nasledovali ďalšie vyšetrenia, obväzy a stery, ktoré však nepriniesli jasné výsledky. Medzitým sa môj stav naďalej zhoršoval. Nechcela som sa spoliehať len na lekárov a hľadala som ďalšiu radu. Tak som zavolal do tropických a morských inštitútov po celom Nemecku – ale nikto mi nemohol pomôcť.
Rozhodujúci prelom
V zúfalstve som sa konečne obrátil na toxikologické centrum v Mainzi. Veľmi priateľská pani tam postúpila môj prípad lekárovi, ktorý bol sám potápačom. Táto spomienka bola zlomovým bodom môjho príbehu. Lekár mi vysvetlil, že je nanajvýš dôležité nechať nekrózu chirurgicky odstrániť, pretože pod ňou môžu byť stále aktívne bodavé bunky. Tieto bunky by mohli pokračovať v vylučovaní jedu pri každom mechanickom podráždení, čo by mohlo viesť k obnovenej otrave.
Odporučil tiež odobrať nový tampón, pretože existuje možnosť, že ranu infikovali baktérie z egyptskej vody z vodovodu. V skutočnosti nemocničný personál vo Frankfurte našiel štyri kmene baktérií, ktoré by sa dali vystopovať späť do egyptskej vody. Predpísané antibiotikum bolo upravené a rana, ktorá teraz dosiahla veľkosť tenisovej loptičky, bola ošetrená v štyroch operáciách vákuovými obväzmi a kožnými štepmi.
Po celkových štyroch mesiacoch sa zranenie konečne zahojilo. Proces hojenia bol dlhý a bolestivý, ale kombinácia žihľavového jedu a bakteriálnej infekcie z neho urobila jedno z najkomplexnejších zranení, aké som kedy zažil.
Názor nášho lekára
Dr. Silke Schwaner z Hyperbaric Chamber Center v Heidelbergu vysvetľuje, že poranenia žihľavy spôsobené požiarnymi koralmi patria medzi najčastejšie potápačské nehody v tropických vodách. Tieto druhy koralov sa už vyskytujú v plytkých oblastiach útesov a dajú sa ľahko pomýliť s neškodnými kamenistými koralmi. Potápači by mali dbať na starostlivý vztlak a vždy dodržiavať dostatočnú vzdialenosť od koralových útesov.
Jed ohnivého koralu má hemolytický a nekrotizujúci účinok, čo znamená, že poškodzuje krvinky a spôsobuje odumieranie tkaniva. Kontakt spôsobuje bolesť okamžite, ale rýchlo ustúpi, čo môže viesť k podhodnoteniu zranenia. Opatrenia prvej pomoci zahŕňajú umývanie postihnutých oblastí morskou vodou, aplikáciu 5% kyseliny octovej a čistenie sterilnou sladkou vodou.
V prípade rán, ktoré vykazujú príznaky infekcie, je potrebné urýchlene konzultovať s lekárom a odobrať tampón z rany. Riziko superinfekcie choroboplodnými zárodkami prítomnými v životnom prostredí by sa nemalo podceňovať. Dr. Schwaner tiež zdôrazňuje, že európski lekári majú často málo skúseností s takýmito zraneniami, a preto je vhodné ich nasmerovať na kontakt s cnidariánmi.
Výsledok
Tento prípad pôsobivo ukazuje, aký nebezpečný môže byť kontakt s ohnivými koralmi, najmä ak sa zranenie okamžite nezistí alebo nesprávne nelieči. Kombinácia žihľavového toxínu a bakteriálnych infekcií môže viesť k závažným poruchám hojenia. Rýchla a cielená liečba je nevyhnutná. Je dôležité vyhnúť sa kontaktu s koralmi a v prípade zranenia by ste mali okamžite vyhľadať náležitú lekársku starostlivosť.
Užitočné informácie nájdete aj na webovej stránke AquaMed: https://www.aqua-med.eu/fileadmin/documents/training/refresher/refresher_10_gefaehrliche_wasserorganismen.pdf