baner-rip-katka baner-rip-katka5

 

V roku 1957 boli v NDR vyškolení štyria inštruktori športového potápania pre ČSR, ktorí vyškolili prvých 20 inštruktorov pre kraje a okresy. Rozvoj potápania v Československu sa začal v 60 – tých rokoch. Pri vodáckej sekcii Zväzarmu vzniká odborná potápačská skupina a od roku 1960 sú organizované kurzy pre potápačov, inštruktorov, rozhodcov a trénerov. 
Klub športového potápania Hippocampus Martin vzniká v 60 – tých rokoch popri vodáckej sekcii Zväzarmu asi ako väčšina a zaraďuje sa medzi najstaršie kluby na Slovensku i v Čechách. Po zániku Zväzarmu vznikol Zväz potápačov Československa a po neskoršom rozdelení republiky vznikol Zväz potápačov Slovenska (ZPS).

V súčasnosti má už vyše 20 aktívnych členov a najčastejším miestom stretávania je krytá paváreň v Martine. Členovia v letných mesiacoch pravidelne navštevujú aj mestskú plaváreň vo Vrútkach a Martine s hĺbkou 2m, kde je pre členov organizovaný výcvik a voľné plávanie v bazéne. Z prírodných lokalít sú najčastejšie navštevované lom Kraľovany-Rieka a priehrada Liptovská Mara. Neodmysliteľnou súčasťou klubovej činnosti je od počiatku organizovanie zájazdov, výletov a rozličných klubových akcií pre členov klubu a potápačov z iných klubov a priateľov. Klub je členom Zväzu potápačov Slovenska.
Jednou z najvážnejších činností KŠP Hippocampus je iniciácia a uskutočnenie pravidelných akcií, smerujúcich k ochrane a čisteniu vybraných potápačských lokalít. Tieto akcie majú svoj pôvod ešte v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch minulého storočia, keď súčasťou každej potápačskej akcie klubu bolo vyčistenie miesta potápania od odpadkov. Väčšou akciou tohto typu bolo otváranie hladiny na jazere Biele brehy pri Sučanoch v roku 1993 v spolupráci s členmi dnes už zaniknutého klubu KŠP Portunus pri SOUS v Martine. Dnes je našou materskou lokalitou jazero, ktoré vzniklo na mieste bývalej ťažby vápenca - Rieka pri Kraľovanoch. Vďaka sponzorským príspevkom a spolupráci so starostom obce Kraľovany, pánom Ľuborom Hadom a priateľmi zo speleologického klubu Aragonit sa nám darí zlepšovať prostredie lomu, ktorý sa stal vyhľadávanou lokalitou pre letný odpočinok pri vode obyvateľov Turca a Liptova a pre potápačov zo Slovenska a okolitých krajín. Obrovské úsilie si vyžaduje zlepšovanie kvality vody v jazere, ktorá bola znečistená fekálnymi baktériami z nefunkčného septika a stala sa tak takmer nepriehľadnou.


EcoTeam 2012



V roku 2010, po jeho návrate zo zahraničia, členovia klubu zvolili za predsedu klubu Petra Poláčeka. Jeho príchodom do riadiacej funkcie, vďaka jeho schopnosti komunikácie, schopnosti hľadať správnych ľudí, a za využitia entuziazmu mladých členov Marcela Spiššáka, Michala Danča, Zuzky Škarbovej, Ivky Pakošovej a Vlada Tomku sa podarilo výrazne oživiť činnosť klubu. Vďaka Petrovi Grendárovi a pochopeniu vedenia krytej plavárne má klub ako odmenu za pomoc pri údržbe, možnosť pravidelne sa po prevádzkových hodinách stretávať v zimných mesiacoch na krytej plavárni. Vďaka inštruktorskej činnosti Peťa Poláčeka narastá počet členov klubu z radov detí a popri nich aj rodičov. Novou formou propagácie a prezentácie klubu sú športové podujatia. Od klubu Aronax z Bratislavy sme „okopírovali“ podujatie nenáročné na výbavu – štafetové plávanie s plutvami na nádych na vzdialenosť 25 m. Prvý ročník za účasti piatich družstiev sme uskutočnili pod názvom „Martinská plutva“.

 

Lokas Port lokasport.sk